Interstisyel Sistit Nedir? Interstisyel Sistit Belirtileri Nelerdir?

Interstisyel Sistit denilen rahatsızlık ağrılı mesane sendromudur ve teşhis konulduğu andan itibaren tedavi sürecine geçilmesi gereken bir hastalıktır.

İnterstisyel Sistit Nedir?

İnterstisyel Sistit (IC), yani ağrılı mesane sendromu, mesanede ya da pelvik bölgede sancıya neden olan bir hastalıktır. Belirtiler hastadan hastaya hatta aynı kişide bile değişkenlik gösterir. Hastalar mesanede ve pelvik bölgede hafif bir rahatsızlık, hassasiyet, baskı ya da şiddetli ağrı hissedebilir.

Acil idrar yapma isteği, sık sık işeme ya da her iki belirti birden görülebilir. Hissedilen ağrının şiddeti mesane idrar ile dolarken ve idrar boşaltılırken değişim göstermektedir. Kadınların belirtileri adet döneminde daha da artmaktadır.

İnterstisyel Sistit Belirtileri Nelerdir?

Belirtisi ve şiddeti değişim gösterdiğinden dolayı çoğu araştırmacı bu hastalığın tek değil birçok türü olduğuna inanmaktadır ve bazen de bitkisel tedavisi önerilmektedir. Son zamanlarda bilim insanları interstisyel sistit (IC) tanımına uymayan ağrılı üriner belirtili vakalar için ağrılı mesane sendromu (PBS) adını kullanmaya başlamıştır. IC / PBS, böbrek taşı ve enfeksiyon kaynaklı olmayan üriner ağrılı rahatsızlıkları kapsamaktadır. Interstisyel sistit ise sadece Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü (ABD) tarafından belirtilmiş durumlara hastalıklar için kullanılan bir isimdir.

IC / PBS, mesane duvarı tahriş olmuş, yaralanmış ya da sertleşmiş olabilmektedir. Mesane duvarında glomerülasyon (küçük kanama noktaları) ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda IC vakalarının yüzde onunda Hunner ülseri görülmektedir. Bazı IC/PBS hastaları mesanelerinde çok fazla idrar tutamadığından dolayı sık sık idrara çıkmak zorunda kalırlar. İdrara çıkma süresi mesane büyüklüğü ile ilgili değildir. Normal mesane kapasitesi olanlar da aynı problemi yaşamaktadırlar. IC / PBS hastalarında çoğu zaman geceleri de olmak üzere (nokturi), günde 60 defaya kadar idrara çıkma sıklığı görülebilmektedir.

Bu rahatsızlığa kadınlarda daha çok (9/1 oranında) rastlanmaktadır. Bu hastalık için kesin olarak tedavi yöntemi bulunamamıştır ve bununla beraber hangi bireyin hangi tedavi sürecine daha uygun yanıt vereceği de önceden bilinmemektedir.

Nedensiz yere ya da uygulanan tedavide ve diyette bilmeden yapılan bir değişim neticesinde belirtiler ortadan kalkabilmektedir. Hatta yok olan bu belirtiler birkaç gün, birkaç hafta veya yıllar sonra bile tekrar ortaya çıkabilmektedir. Bunun sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir. IC / PBS rahatsızlığının nedeni tam olarak bilinmediği için tedavi yöntemi belirtilere göre uygulanmaktadır. Çoğu hastaya değişik zamanlarda değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Araştırmacılar IC / PBS hakkında daha çok bilgi edindiği zaman potansiyel tedavi yöntemleri de değişim gösterecektir. Bu sebeple hastalar uygulanacak tedaviyi doktorları ile birlikte kararlaştırmalıdır.

PBS ile sigara tüketme, egzersiz ve diyet uygulamaları arasında güvenilebilir bir bilimsel bağlantı bulunamamıştır. Özel mesane egzersizleri ile rahatsızlık belirtisi en az seviyeye azaltılabilmektedir. Fakat bu durum, ağrı var iken uygulanamamaktadır. Yapılan bir takım araştırmalarda hastaların % 30’unda belirtileri iyileştirmiş olan Elmiron ilacı genelde PBS için kullanılan bir ilaçtır. Ancak bu ilacın nasıl çalıştığına dair henüz bir fikir birliğine ulaşılmamıştır. Aspirin, ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Mesane distensiyonu ve instilasyonu gibi cerrahi yöntemler ile de tedavi mümkündür.

Çoğu vakada yakma ve kesme, mesane büyütme veya sistektomi gibi ek ameliyatlar da uygulanması gerekebilir.

O halde TENS’in faydası nedir? TENS ile bel ve yahut da kasıklara, göbek deliği ve kasık arasına yerleştirilen kablolar aracılığı ile vajina veya rektuma yerleştirilen özel aparatlar ile vücuda günde en az iki kez, birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen hafif elektrik akımları verilir. Elektrik akımları mesaneye ulaşan kan akışını hızlandırır ve pelvik kasları güçlendirmektedir. Bu durumda da mesaneyi kontrol edebilmenizi sağlayarak ağrıyı yok etmeye yardımcı olur. TENS cihazı olarak iTouch Easy cihazı önerilir.


Makale beğendiniz mi? 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız