Tek Böbrek Nedir? Doğuştan Gelen Özellikleri ve Zararları Nelerdir?

Tek ve sağlıklı bir böbreği meydana gelen bireylerin özel bir beslenme tarzına ve yahut da perhize ihtiyaçları bulunmaz ve bu şekilde yaşamaya devam ederler.

Tek Böbrek

Böbrekler, idrar yöntemi ile beraber, atık ve zarar veren maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını, bedendeki tuz ve su arasındaki dengeyi ve kanın içindeki birtakım minerallerin sabit seviyede tutulmasını sağlarlar. Ancak sağlıklı bir böbrek de bu vazifeleri kolay bir şekilde yerine getirebilir.

Zira tek böbrekli bireyin sahip olduğu böbreğin sağlıklı olması halinde bu insanlar hayatlarını eksiksiz ve meselesiz biçimde yaşamaktadırlar. Yaklaşık olarak 750 kişiden bir tanesi, tek böbrekli doğmaktadır. Doğuştan bir böbrekli olmanın görülme süresi, erkeklerde daha fazla olup, çoğu zaman sol böbreğin yokluğu söz konusudur.

Doğuştan Tek Böbrekli Olmak

Tek böbrek ile yaşamak, hayatını sürdürmek birtakım kimseler için dünyaya gelmeleri ile birlikte başlayan bir aşamadır. Bazı vatandaşlar için ise, yaşamlarının belirli bir kısmının ardından, birtakım nedenler buna bağlı olarak başlamakta meydana gelen bir vaziyettir. Tek böbrekli bir yaşam sürdürüyor olmanın ne gibi tesirlerinin yer aldığı, hangi tek böbreği olan insanların risk altında olduğu, bir böbrekle sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmek mümkün mü? gibi benzeri merak edilen soruların cevabını siz okuyucular ile burada paylaşacağız.

Bunun yanı sıra bir kişinin böbreklerinden biri, tıkanma, ur ve yahut da talihsiz bir kaza sonrasında yaralandığından operasyon ile alınmak zorunda kalabilir veya böbreklerden bir tanesi uzuv nakli amaçlı bağışlanabilmektedir. Çift böbrekli doğulur ancak sadece ihtiyaç olunan bir böbrektir. Sağlıklı bir böbrek, iki böbreğin görevini kolay bir şekilde yerine getirebilmektedir. Bir kişide iki böbreğinde de yetmezlik olduğunda hayatını aynı ritimde devam ettirmesi amaçlı diyaliz rehabilitasyonuna veya böbrek nakline neden duyacaktır. Tek olan sağlıklı bir böbrek, hızla büyümekte ve çift halindeki böbrek ebatlarına göre daha büyük boyutlara ulaşmaktadır.

Bu yüzden tek böbrekler, normalden daha büyük ve zor meydana geldiği için travmaya daha yatkın olarak kabul edilirler. O sebeple tek böbrekli insanların kuvvetli temasların meydana geldiği sporlardan kaçınmalarında yarar vardır. Bu tip sporlara boks, güreş, futbol ve binicilik örnek olarak gösterilebilir. Bu insanların bir böbreklerini kaybetmenin önemli sonuçlar doğuracağını da bilmelerinde yarar vardır. Tek böbrekli doğan kişilerin ve çocuklukta bir böbreği alınmak zorunda kalınan hasta kişilerin, yaklaşık olarak 25 yıl ardından idrarda yüksek protein seviyelerine ve böbrek fonksiyonlarında bazı değişikliklere rastlanılabilir. Yüksek tansiyon talepleri belli bir zaman daha yüksek olmak ile birlikte böbrek fonksiyon değişiklikleri hafif düzeyde olup, yaşam beklentisinde bir değişiklik bulunmamaktadır.

Tek ve sağlıklı bir böbreği meydana gelen bireylerin özel bir beslenme tarzına ve yahut da perhize ihtiyaçları bulunmamaktadır. Bu kişilere toplumun bütün kesimine tavsiye edilen sağlıklı beslenme tarzı ve de yaşam tarzı tavsiye edilmektedir. Yıllık yapılan idrar testi ve tansiyon ölçümü, yılda bir defa mutlaka yapılmalıdır ve aynı zamanda böbrek fonksiyonları birden çok senede bir muayene edilmelidir. Aslında bu öneriler, çift böbrekli sağlıklı bireyler amaçlı da tavsiye edilen yıllık check-up protokollerindendir.

Tek böbrek ile yaşayan kişilerin bunu bir sorun olarak görmelerine lüzum yoktur. Tek olan bir böbreğin korunması ve ona rastgele bir kayıp gelmemesi için bilinçli olmaları gerekmektedir. Zira sonradan tek böbrekli olan kişilerde şu anki böbrek, vücudun bütün ihtiyaçlarına cevap verebilmek yerine hızlı bir şekilde büyümektedir. Buna bağlı olarak vücuda dışarıdan bir darbe gelmemesine dikkat etmek gerekir. Su içmek asla ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir böbreğe sahip olabilmek için günlük su tüketimine özen gösterilmelidir. Tek böbrekli bireyler, su içme hususunda iki böbreği bulunan bireylere nazaran daha dikkatli olmalıdır. Günlük su tüketimi ihmal edilmemelidir. Günde en az 2 ya da 2,5 lt. su tüketmeleri gerekir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız