Böbrek Nakli İle Sevdiklerinize 16 Yıl Ömür Verin Yaşama Yol Verin

Vücudumuzda, bel omurunun iki yanına yerleşmiş pozisyonda bulunan böbrekler; yaklaşık 12 cm uzunluk ve 8 cm genişlikte olup 150 gr ağırlığındadır. Yapısında mil

Tek Böbrekli İnsanlar Ne Kadar Yaşar?

Böbrek nakli

Böbrek yapısında milyon düzeyinde, kanı süzen ve idrar yapımını sağlayan nefron olarak bilinen birimler vardır.

Her 750 kişiden biri tek böbrekli olarak doğmaktadır. Doğuştan veya böbrek bağışı dolayısıyla tek böbrekli insanlar ne kadar yaşar sorusunun cevabı, aslında insan vücudunda ikinci böbreğe ihtiyaç olmadığı gerçeğini ortaya sermektedir. Böbrek vücudumuzda yedeği ile var olan bir organdır.

Böbreklerin görevlerini yerine getiremediği durumlarda kişide; vücutta zararlı maddeler, tuz ve su birimi oluşarak bunlara bağlı kalp,akciğer,beyin gibi hayati organların faaliyetleri aksar.

Diyaliz Vücuda Zarar Veriyor

Böbreklerin görevlerini yerine getirememesi durumunda Son Dönem Böbrek Yetmezliği yani Üremi tanısı konulan hastalara böbrek nakli gerçekleştirilmektedir.

Diyalizdeki hastalar normal yaşam döngülerini devam ettirmekte zorluk çekerken böbrek nakli gerçekleşen hastalar sağlıklı bir insanın yaşam kalitesine kavuşurlar. Peki, böbrek nakli olan hastalar kaç yıl yaşar?Yaşam süreleri konusunda da diyalize giren hastalara oranla 2-3 kat daha uzun ve kaliteli yaşam sürmektedirler.

Ortalama yaşam süresi

Öncelikle böbrek yetmezliği olan hastalar kaç yıl yaşar sorusuna cevap verebilmek için, diyaliz tedavisiyle böbrek fonksiyonlarının ortalama %5’i gerçekleştirildiği bilinmelidir. Bu durum sonucu,zamanla kansızlık, kalp damar hastalıkları ve çeşitli enfeksiyon sorunları yaşanabilmektedir.

Araştırma verilere göre;

  • 0-19 yaş grubunda yer alan diyaliz hastalarının ortalama yaşam beklentisi 26 yıl iken böbrek nakli sonrası yaşam süresi ortalama 39 yıla çıkmaktadır.
  • 20-39 yaş grubu diyaliz hastaları 14 yıl olan yaşam beklentisi nakil hastalarında yaşam beklentisi 31 yıl iken;
  • 40-59 yaş grubundaki diyaliz hastaları ile nakil hastaları arasındaki oran 11 yıldan 22 yıla çıkmaktadır.

Nakil Sonrası Yaşam

Böbrek naklinin başarıyla gerçekleştiği ve sağlığına gereken özeni gösteren her hasta sağlıklı dönemlerinde yaptığı kadar aktif hareket edebileceği bir hayat sürdürebilmektedir.

Nakli gerçekleştiren sağlık birimi nakil sonrası hastayı düzenli aralıklarla tetkik ve kontrollerden geçirmektedir. böbrek nakli olan kişi kaç yıl yaşar diye net bir cevap verilemese de nakil sonrası süreç yaşam süresini etkilemektedir.

Hastaların bu konuda dikkat etmesi gereken; ilaçlarını düzenli kullanmak, yeterli su içmek ve bedenini gözlemleyerek olası problem belirtilerini göz ardı etmemektir.

  • Kilo takibi,
  • Tansiyon takibi,
  • genel temizlikte özen,
  • evde evcil hayvan bulundurulmaması,
  • sigara içilen ortamlardan uzak durmak

dikkat edilecek diğer hususlardır.

Diyabete Bağlı Böbrek Nakli Yapılan Hastalar

Son dönem böbrek yetmezliğinin en sık karşılaşılan sebepleri; diyabet vehipertansiyondur. Diyabet yani Şeker hastası olanların,bu hastalık dolayısıyla zaten vücutları oldukça yıpranmış olduğundan böbrek nakli olması önemlidir.Vücuda diyaliz tedavisinin yükünü eklemek hastayı daha fazla yıpratacak ve sonrasında nakil olsa bile yaşam süresini de olumsuz etkileyecektir.

Ayrıca Tip I diyabet hastalarında uygun donör olması durumunda, pankreas ve böbreğin nakledileceği tek bir operasyon sonucunda hastanın diyaliz ve insülin tedavisinden kurtulması mümkündür.

Hepatit B veya C hastaları da ileri karaciğer hastalıkları yok ise böbrek nakli olabilirler.Hepatit B ve C virüsü karaciğerde hasara yol açan virüsler olduğundan hasta nakil için uygun görülse bile yaşam süresi oranı sağlıklı bir insana nazaran düşük olmaktadır.


Makale beğendiniz mi? 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız