Böbrek Kanal Darlığı Nedir? Belirtileri ve Korunma Yöntemleri

Günümüzde böbrek kanal darlığı sorunu probleme uygulanan anjiyografi operasyonları çözülebilmektedir fakat erken teşhis daha fazla önem arz etmektedir.

Böbrek Kanal Darlığı Nedir?

Böbrek kanal darlığı

Böbrek kanal darlığı, hastaları oldukça zorlayan bir durumdur. Hemen hemen vücudun bütün bölgesinde görülebilen kanal darlığı, tabii ki insanların böbreklerinde de görülmektedir.  Aslında böbrek kanal darlığı tam anlamı ile aslında tıkanma değildir.

Yalnızca böbrek damarlarında meydana gelen damar tıkanıklıkları halk arasında böbrek kanal darlığı olarak bilinir. Böbrek damarlarının tıkanmış gibi daralması ile hastada ortaya çıkan durumlar  günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri neticesinde kolay bir biçimde çözülebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken tek husus, elbette ki doktorun uygun gördüğü tavsiyelere doğru bir şekilde ve düzenli bir şekilde uymaktır.

Böylece bu problemi kolayca atlatabilirsiniz. Böbrek genişlemesi gibi durumlarda da böbrek kanallarında yaşanan bu tür sorunların tedavisi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Böbrek kanalında yaşanan daralmanın da kısa sürede teşhisi konularak tedavisine başlanabilir. Bebeklerde böbrek kanalı daha küçük olduğundan görülme riski daha fazladır.

Belirtileri Nelerdir?

Bazı zamanlar böbreklerde bulunan atardamarlar içindeki kireçlenme durumlarıdır. Bu gibi haller, bireylerde kanal darlığı olarak değerlendirilen sorunları ortaya çıkarmaktadır. Böbrekte ortaya çıkan farklı hastalıklar sebebi ile de ortaya çıkabilmektedir.

Bazı böbrek hastalıkları bu gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olarak kişilerde rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Böbrek kanal darlığı adı altında bilinen bu rahatsızlığın en büyük sebebi damar kireçlenmesi problemidir. Kireçlenen damar sertleşip, görevini tam olarak yapamama durumuna sebep olmaktadır. Bu durumda hastanın vücudunda ağrı, halsizlik, sık ve az idrar gibi sorunlar görülerek, onun yaşamında olumsuz etkiler meydana gelmesine sebep olabilir.

Bazı anlarda diğer hastalıklar ve diğer organların hastalıkları da damarlarda kireçlenmeye ve sertleşmeye sebep olabilmektedir. Bu yüzden kireçlenme yani kanal darlığı olan kişinin mutlaka genel bir kontrolden geçmesi gerekir. Bu kanal darlığının sebebi tam olarak bulunduktan sonra hasta da tedavilere başlanabilir. Böbrek kanal darlığı genelde vücuttan böbreğe giden ana damarların üzerinde görülebilmektedir. Ana damarın üzeri kireçlenince damar daralarak kanal darlığı oluşturur. Böylelikle hastada başta sancı olmak üzere pek çok belirti meydana gelir.  Bunların yanı sıra böbrek damarlarında ortaya çıkan bu durum çoğu zaman tek seansta tedaviler uygulanan bir problemdir.

Bu problemlere eski zamanlarda açık ameliyatlar yapılarak damarların değiştirilmesi gibi tedaviler uygulanmakta idi. Ama günümüzde ilaç tedavilerine kadar kolaylaştırılmış bir hale getirilmiştir.

Günümüzde bu probleme uygulanan anjiyografi operasyonları ile bu durumlar kolay bir biçimde çözülebilir. Anjiyografi 25 dk. ve yahut da 30 dk. kadar süren küçük cerrahi operasyonlardır. Bu operasyonlar, hastalarda yüzde doksan civarında güzel sonuç göstererek kolay bir şekilde halledilebilir hastalıklar arasında yerini almaktadır. Bunun yanı sıra zira kireçlenme kendini tekrarlıyor ise kişinin damar içerisine atılan stentler ile bu problem kesinlikle ortadan kaldırılabilir. Çoğunlukla genç kişilerde görülen, yüksek tansiyon ile kendisini gösteren böbrek kanal darlığı sorunları bu gibi belirtiler ile insanların karşısına çıkan durumlar arasında yer alır. Bazen bu duruma bazı ilaç tedavileri ile müdahale edilerek anjiyografi gibi uygulamalara bile gerek duyulmamaktadır. Bunun yanı sıra sürekli olarak yüksek tansiyon sorunu olan kişilerde kanal darlığı araştırılan bir durumdur.

Böbrekler karın kısmının arka duvarında, omurganın her iki yanına yerleşmiş olan organlardır. Böbreklerin en temel amacı vücuttaki artık ve toksik maddeleri idrar vasıtası ile vücuttan atmaktır. Böbreklerin en önemli hastalıklarından bir tanesi Üreteroplevik Bileşke Darlıkları yani böbrek kanal darlıklarıdır. Üreteropelvik bileşke darlıklarının hafif formları olabileceği gibi, yüksek derecede tıkanıklığa yol açan ileri formları da görülebilmektedir.

Bu darlıkların en önemli nedenlerinden bir tanesi kalıtsal damar basıları yani çaprazlayan damardır. Bu darlıkları gidermek için yapılan ameliyata piyeloplasti operasyonu adı verilmektedir.

Robotik operasyonun açık operasyona avantajları arasında; açık piyeloplasti operasyonundakine oranla daha küçük bir kesinin yapılması, daha az ağrı duyulması, daha kısa hastanede kalış süresi, daha az yara enfeksiyon riski ve daha hızlı iyileşme gibi durumlar sayılabilir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız