Böbrek Anjiyosu Nedir? Neden Yapılır ve Tercih Edilmektedir?

Böbrek damar tıkanıklığı durumunda kısa sürede tedbirler alınarak gerekli müdahaleler yapılmaya başlanmalıdır. Bu konuda genel geçer bazı bilgiler kabul edilir.

Böbrek Anjiyosu Nedir?

Böbrek anjiyosu yani böbrek damar tıkanıklığı, beraberinde hastayı ciddi anlamda zorlayacak durumlar ile karşımıza çıkabilir. Hemen hemen vücudun bütün bölgesinde görülebilen böbrek damar tıkanıklıkları, tabi ki kişilerin böbreklerinde de görülebilmektedir.  Aslında böbrek damar tıkanıklığı yani böbrek anjiyosu tam anlamı ile beraber bir tıkanma değildir.

Yalnızca böbrek damarlarında ortaya çıkan damar daralmaları halk arasında böbrek damar tıkanıklığı olarak bilinmektedir. Damarların tıkanmış gibi daralması ile kişide ortaya çıkan durumlar  günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri neticesinde kolay bir biçimde çözülmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken tek husus, elbette ki doktorun tavsiyelerine doğru bir şekilde ve düzenli bir şekilde uymak olacaktır. Böylece bu sorundan kolay bir şekilde kurtulmak mümkündür.

Böbrek Anjiyosunun Önemi?

Bazı zamanlarda böbreklerde bulunan atardamarlar içindeki kireçlenme halleridir. Bu gibi durumlar bireylerde damar tıkanıklığı olarak değerlendirilen problemleri meydana getirmektedir. Böbrekte ortaya çıkan farklı rahatsızlıklar sebebi ile de ortaya çıkabilir. Birtakım böbrek hastalıkları, bu gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olarak bireylerde rahatsızlıklar meydana getirmektedir. Böbrek damar tıkanıklığı yani böbrek anjiyosu adı verilen bilinen bu hastalığın en büyük sebebi damar kireçlenmesi problemidir.

Kireçlenen damar sertleşip, görevini tam olarak yapamama durumuna sebep olmaktadır. Bu durumda hasta vücudunda ağrı, halsizlik, sık ve az idrar gibi rahatsızlıklar görülerek kişinin yaşamında olumsuz etkiler meydana gelmesine sebep olur. Bazı zamanlarda diğer hastalıklar ve diğer organların hastalıkları da damarlarda kireçlenmeye ve de sertleşmeye sebep olabilmektedir. Bu yüzden kireçlenme yani tıkanma olan hastanın, muhakkak genel bir kontrolden geçmesi gerekmektedir.

Bu damar tıkanıklığının yani böbrek anjiyosunun sebebi tam olarak bulunduktan sonra kişide tedavilere başlanabilir. Böbrek damar tıkanıklığı genelde vücuttan böbreğe giden ana damarların üzerinde görülmektedir.

Ana damarın üzeri kireçlenince damar daralarak tıkanıklık oluşturmaktadır. Böylelikle kişide başta ağrı olmak üzere pek çok belirti ortaya çıkar. Bunun yanı sıra böbrek damarlarında meydana gelen bu durum genellikle tek seansta tedaviler uygulanan bir problemdir. Bu problemlere eski zamanlarda açık ameliyatlar yapılıp, damarların değiştirilmesi gibi tedaviler uygulanmakta idi.

Ancak günümüzde bu durum ilaç tedavilerine kadar kolaylaştırılmıştır. Günümüzde bu soruna uygulanan anjiyografi operasyonları ile bu durumlar kolay bir şekilde çözülebilmektedir. Anjiyografi 25-30 dk. kadar süren küçük cerrahi bir operasyondur. Bu operasyonlar, hastalarda yaklaşık yüzde doksan oranında başarı gösterip, kolay bir şekilde halledilebilir hastalıklar arasında yerini almaktadır. Bunların yanı sıra eğer kireçlenme tekrarlanıyor ise, kişinin damar içerisine atılan stentler ile bu problem tamamen ortadan kaldırılabilir.

Çoğu zaman gençlerde görülen yüksek tansiyon ile kendisini gösteren böbrek damar tıkanıklığı yani böbrek anjiyosu sorunları bu gibi belirtiler ile bireylerin karşısına çıkan durumlar arasında yerini almaktadır. Bazı zamanlarda bu duruma bazı ilaç tedavileri ile müdahale edilip, anjiyografi gibi uygulamalara bile gerek duyulmamaktadır. Bunun yanında sürekli olarak yüksek tansiyon problemi olan kişilerde damar tıkanıklıkları araştırılan bir durumdur.

Böbrek damar tıkanıklığının, bir diğer adı ile böbrek anjiyosunun tedavisinde amaç, böbrek fonksiyonunu korumak ve düzeltmek, hipertansiyonu tedavi etmek ve bu yüksek tansiyonun başka organlar üzerine olan olumsuz etkileri gidermektir. Tedavide ilaçlar ile pıhtı oluşmasının engellenmesi, kan basıncının düşürülmesi gibi seçenekler temel tedavi seçenekleridir. Zira yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine sebep olan %60’dan fazla damarda daralma var ise böbrek damarlarındaki darlık mutlaka düzeltilmelidir. Böbrek atardamarındaki darlığı tedavi etmek için ise en yaygın kullanılan yöntem olan balon anjioplasti ve stent tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız