Böbrek Damarlarının Tıkanma, Genişleme Nedenleri ve Tedavi Aşamaları

Böbrek damarlarının genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak genişlemeleri ve daralmaları hakkında detaylı bilgiler ışığı altında tedavi önerileri

Böbrek Atardamarlarının Görevleri

Organların faaliyetlerini sürdürebilmeleri için kalpten sürekli olarak kan pompalanması gerekmektedir. Böbrek atardamarları kalpten kan taşıyan damarlara verilen isimdir. Böbrek atardamarlarlarının diğer adı arter olarak adlandırılmaktadır. Böbrek atardamalarının görevleri arasında kalpte bulunan kirli kanların toplanması ve vücutta bulunan hücrelere oksijen taşınması da yer almaktadır.

Böbrek damarları

Böbreklerde nefronlar bulunmaktadır ve bu nefronlarda vücutta dolaştıktan sonra böbreklere gelen kirli kanın süzülmesi ve süzülme işlemi sonrasında elde edilen faydalı besinlerin tekrar geri emilmesi ve süzülme işleminin ardında kalan artık malzemelerin idrar olarak dışarı atılması sağlanmaktadır. Böbrek atardamaları haricinde böbreklerle ilişkilendirilen böbrek toplardamarları da vardır. Böbrek toplardamarlarının görevleri böbrek atardamalarının görevlerinden farklılık göstermektedir.

Böbrek Damarları Tıkanıklığı Nedir?

Böbreklerde damar tıkanıklığının en önemli sebepleri arasında damar kireçlenmeleri ve damar sertlikleri yer almaktadır. Fakat bahsettiğimiz nedenlere göre çok az da olsa farklı hastalıklar nedeniyle böbrek atardamarlarında daralma ortaya çıkabilmektedir. 

Damar tıkanıklıklarının görülmesi için herhangi bir yaş aralığı yokken bazı durumlarda damar tıkanıklığı riski diğerlerine göre çok daha fazladır. Örneğin şeker hastalığı olan kişilerde, kolestrolü yüksek olan kişilerde, ileri yaşlarda olan kişilerde, yüksek tansiyonu olan kişilerde ve sigara tüketimi gerçekleştiren kişilerde böbrek damarlarında tıkanıklık riskleri her zaman daha fazladır.

Yüksek tansiyon genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıksa da bazı durumlarda 40 yaşn öncesinde de ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda böbrek damar tıkanıklığının var olup olmadığı araştırılmalıdır. Yüksek tansiyonun kontrol altına alınabilmesi için uzmanlar tarafından gerek görüldüğünde ilaç kullanılması tavsiye edilmektedir. Farklı miktarlarda ilaç kullanımına rağmen yüksek tansiyonun kontrol altına alınamadığı durumlarda böbrek tıkanıklığı durumunun araştırılması gerekmektedir. Yüksek tansiyon nedeniyle böbreklerin fonksiyonlarında bozulmalar görülebilmektedir. Böyle durumlarda da böbrek damar tıkanıklığı hakkında araştırma yapılması ve teşhis için çeşitli testlerin yapılması gerekmektedir.

Böbrek tıkanıklarının her birinin tedavisine gerek duyulmamaktadır. Uzman tarafından böbrek damarlarındaki tıkanıklarının tedavi edilip edilmeyeceği konusu birçok faktör göz önüne alınarak kararlaştırılmaktadır. Uzman çeşitli faktörleri inceleyerek böbrek damarlarındaki tıkanıkların önüne geçebilmek için tedaviyi uygun gördüğünde günümüzde ameliyat uygulamaları yapılabileceği gibi stent tedavileri veya anjiyografi ile balonla tedavi de tercih edilebilmektedir.

Böbrek Damarları Genişlemesi Nedir?

Böbrek damar genişlemesinin sigara tüketimiyle doğrudan ilgisi bulunmaktadır. Kişinin sigara tüketiminin artmasına bağlı olarak damarlardaki genişlemeler artacaktır. Pasif içici olmak dahi damar genişleme nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Damarlarda genişleme hiç ara vermeden sürekli olarak doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda da görülen bir durumdur. Doğum kontrol yöntemlerinden sık kullanılanı olan doğum kontrol hapı kullanımının neden olduğu damar genişlemelerinden korunmak amacıyla zaman içerisinde farklı doğum kontrol yöntemleri tercih edilebilir.

Damar genişleme sebeplerinden birisi de ilerleyen yaş faktörüdür. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak damar genişlemelerinin önüne geçebilmek için yaşla ilgili bir değişiklik yapılamayacağı için sigara tüketimini ortadan kaldırmak, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gibi uygulamalar gerçekleştirilebilir. Çok fazla yağı besin maddeleri tüketmek ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmemek damarların genişlemelerine neden olmaktadır.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak vücudun bir bölümünün zarar görmesi durumunda da damarlarda genişleme durumu ortaya çıkabilmektedir. Damarlara dış etmen olarak darbe alınması da damarların zayıflamasına neden olacağı için damar genişlemelerine neden olabilecektir.

Kolesterolün özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte kontrol altında tutulması damar genişlemesi tedavi sürecinde son derece önemlidir. Tansiyon yükselmesine bağlı olarak damarlardaki kanın basıncı artacağı için damar çapı büyüyecektir. Bu durum damarların genişlemesine neden olmaktadır.

Böbrek Damarları Daralması Nedir?

Böbrek damarlarının daralması ve böbrek damarlarının tıkanması hemen hemen aynı konuları kapsamaktadır. Böbrek damarlarındaki daralmalar damarlardaki sertlikler ve damarlardaki kireçlenmeler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerin haricinde farklı hastalıkların yan etkileri nedeniyle de böbreklerdeki damarlarda daralmalar meydana gelmektedir. Damar daralmaları her yaşta görülebilen bir durum olmasına rağmen özellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülmesinin yanından daha tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Böbrek damarlarının daralmasının tedavisi için böbrek damarlarının daralmasına neden olan etmenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Örneğin böbrek damarlarının daralmasına yüksek tansiyonun neden olması durumunda böbrek daralması tedavisi için yüksek tansiyonun kontrol altına alınması gerekmektedir. Bunun haricinde böbrek daralmalarının nedenleri arasında yer alan kolesterolün tedavi edilmesi ve uygun değerlerde tutulması da böbrek damarlarının daralması konusunun tedavisi açısından son derece önemlidir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 3,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız