Böbrek Taşı Ameliyatından Sonra Cinsel İlişkide Olması Gerekenler

Böbrek taşı ameliyatından sonra sadece genel anlamda değil, cinsel anlamda da vücudunuzu zorlamamanız doktorlar tarafından önerilir ve dikkat edilmesi gerekir.

Böbrek Ameliyatı Sonrası

Böbrek ameliyatından sonra hastanede ne kadar kalacağınız ya da sondalı olarak ne kadar bekletileceğiniz böbrek ameliyatı için uygulanan cerrahi tedavinin şekline göre değişir. Cerrahiden sonra uygulanabilecek olan prostat tedavisi için de idrar kanalından mesaneye foley sonda yerleştirilir. Bu süreçlerle birlikte uygulanacak lazer tedavisi sonrasında antibiyotik tedavi başlatılır.

Günümüz doktorları oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için cerrahiden önce veya birkaç gün sonra antibiyotik tedavisi uygulamaya devam eder. Fakat son zamanlarda yapılan bir takım araştırmalar incelendiğinde belirtiler yaşanana kadar antibiyotik tedavisine başvurulmayabilir.

Ameliyat sonrası hastane dönüşünde ilk hafta çok önemlidir. Olabildiğince istirahat ederek bazı durumların önüne geçebilirsiniz. Bu süreç yaraların iyileşme süreci olduğu için doktorunuzun bilgisi dâhilinde günlük yaşam aktivitelerine de dönülebilir. Fakat ilk hafta zorlayıcı ve ani davranışlardan kaçınmak gerekir.

Barsak hareketleri sebebiyle ıkınmamaya dikkat etmeli ve bol su tüketimine devam etmeniz gerekir. Normal yaşama dönüşün ardından böbrek ameliyatı sonrası cinsel ilişki durumu da merak edilen faktörler arasındadır.

Hastane çıkışında hastalar kendini iyi hissetse bile tam iyileşme süreci birkaç ay sürecektir. Bu süreçte cinsel fonksiyonlara da dikkat edilmesi gerekiyor. Birçok erkekte prostata yönelik ameliyatlardan sonra cinsel isteklerde etkileşim yaşanır. Yani haz alma ve cinsel istek artışı süreci başlar. Bazı hastalarda böbrek ameliyatı sonrasında cinsel fonksiyonlarda azalma durumu söz konusu olsa bile dikkat edilmesi gerekir.

Ereksiyon fonksiyonu ve orgazm hissi devam etmesine rağmen sık olarak meninin mesaneye geri kaçması sebebiyle meni miktarında azalma görülebilmektedir. Bu durum yapılan araştırmalarda %75’lik bir oranla tespit edilmiştir. Bunun sebebi yine ameliyat sırasında açılan ve mesane kısmından meninin dışarı doğru akacağına, içeri doğru akmasıdır. Bazı hastalarda bu durumun kontrol altına alınabilmesi için ek ilaç tedavisi uygulanabilir. Cinsel fonksiyonlar bu şekilde etkilenirken cinsel yaşamdan da bir süre uzak kalmak gerekiyor. Vücudun kendini toparlama süreci haftalar süreceği için dikkat edilmesi gerekiyor. Zaten bu durumu ameliyattan sonra doktorunuz da sizlerle paylaşmış olacaktır.

İyileşme Süreci

Hastaların ameliyattan sonra işemede zorlanma, kanama ve idrar kaçırma gibi süreçler başlayacaktır. Ameliyattan sonra vücuda takılan sonda çıkarıldığında idrar akışı görülebilmektedir. Bazen ise sık sık idrara çıkma ve aniden işeme gibi durumlar da söz konusu olabilir. Birkaç ay içinde bu durumların tamamı ortadan kalkacaktır.

İdrar kaçırmada ani işeme istekleri ya da hafif olarak yetiştirememe gibi durumlar söz konusu olabilir. Kısa sürede bu durum geçmediği takdirde doktorunuzla görüşmeler yapabilirsiniz. Bununla beraber ilk birkaç haftada vücut içindeki yarada kanamalar olabilir. Ya da yara kabuklarının genişlemesiyle birlikte birkaç damla şeklinde kanamalar görülebilir. Bu tür durumlarda su tüketimini artırmanız önemlidir. Ayrıca idrara çıktığınızda da kanamalar görülebilir.

Cinsel fonksiyonlar da bu belirtilerle birlikte zamanla normale dönecektir. Bu yüzden hastaların cinsel yaşamlarına birkaç ay kadar dikkat etmesi gerekiyor. Aşırı zorlanma durumlar böbrek ameliyatları sonrasında çok risklidir ve daha büyük kanamalara sebep olabilir.

Bu yüzden böbrek ameliyatı sonrasında birkaç ay kadar cinsel hayatınızdan vazgeçmeniz uzman doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 4,50en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız