Multikistik Displastik Böbrek Nedir, Neden Oluşur ve Tedavisi Nedir

Multikistik displastik böbrek genelde bebeklerde görülen kistik bir hastalıktır. Genetik olmayan bu hastalığın tedavisine kısa süre içinde başlanılmalıdır.

Multikistik Displastik Böbrek Nedir ve Nedenleri

Multikistik displazik böbrek (MKDB) sorunu çocuklarda yaygın olan bir hastalıktır. Multikistik displazik böbrek kistik bir hastalıktır ve genetik değildir. Sadece böbreklerde görülen bu hastalık 10 ila 20 cm civarındadır. Üreter kısmı gelişmemiş olarak ya da hiç olmamış olarak karşımıza çıkar. Bebekler ise batın ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Multikistik displazik böbrek doğumdan sonraki dönemde ya da doğum öncesi dönemde USG teknikleri ile tespit edilir ve tanısı koyulur. Daha şüpheli durumlarda kesinlikle bilgisayarlı tomografi yardımcı olacaktır.

Hamilelik döneminin 21. haftasından önce bu hastalığa tanı koymak mümkün değildir ama hamileliğin 28. Haftasından sonra tanı koyulabilir. Özellikle bebeklerde sık şekilde karşılaşılan bu hastalıkta 5 yaşına kadar takip yapılması ve tedavinin deva edilmesi gerekir. Böbreklerde büyüme ve yüksek tansiyon ile alakalı sorunlar meydana gelirse mutlaka nefrektomi yapılması gerekir. Normal böbrekler ile alakası olmayan farklı çaplarda kistler gelişir. Bu tarz durumlar başka hastalıklar ve tıkanıklar ile alakalı olan hastalıklardan ayırt edilmesi gerekmektedir. Genelde her iki böbrekte de oluşabilen kistler bebeğin suyunun azalmasına sebep olarak anne karnında ölüm ile sonuçlanabilir.

Multikistik displazik böbrek nadir şekilde ortaya çıkan olgulardır. Bu durumda böbreklerin yapısı tamamen üzüm şeklini almıştır ve çalışamaz haldedir. Genelde diğer böbrek sağlam olduğu için çocuklar ve bebekler için risk oluşturmaz. Sağlam olan böbrek en doğru şekilde çalışmaktadır.

Bu hastalığın sonucunda yüksek tansiyon oluşması, enfeksiyon oluşması ve tümör gelişmesi kaçınılmaz bir durumdur. Çocukların kesinlikle çocuk ürologu tarafından kontrol edilmesi ve 6 ayda bir kez iki böbreğinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Multikistik Displastik Böbrek Tedavisi

Multikistik displastik böbrek tedavisinde sorunu görmezden gelmek, takip etmek ve böbreği çıkartmak seçenekler arasında yer almaktadır. Böbrek hastalığının tedavisinin içinde bulunanlar;

  • Yüksek tansiyon tedavisi
  • Düşük kan basıncı tedavisi
  • Antihipertansif ilaçların kullanımı
  • Kullanılacak olan antibiyotikler idrar yollarında oluşan enfeksiyonlarda gereklidir. Bu ilaçlar böbreklerin daha çok zarar görmesinin önüne geçer.
  • Böbreklerdeki kistler için cerrahi müdahale uygulaması yapılabilir. Kistler cerrahi işlemler ile drene edilebilir. Acıyı hafifletmek adına, enfeksiyonları ve oluşan kanamaları ortadan kaldırmak adına da cerrahi işlemler gerekebilir.
  • Bazı durumlarda bu hastalık şiddetli bir düzeyde nüks etmiş olabilir. Bu durumda da cerrahi işlemler ile tek böbrek alımı yapılır.
  • Düşük proteinli olan diyetler böbreklerin üzerinde bulunan yükün azalmasını sağlar.
  • Sınırlı düzeyde tuz tüketmek de böbreklerin dengeli çalışmasını ve kan basıncının dengesinin oluşmasını sağlar.
  • Bol düzeyde su tüketilmesi böbrekler ile alakalı oluşan her hastalıkta gereklidir. Su böbreklerin işlevlerini daha kolay yerine getirmesini sağlar.
  • Multikistik displastik böbrek zaman için böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Böbrekler görevini yapamaz hale geldiğinde diyaliz ile destek almak gerekmektedir. Diyaliz böbreklere destek sağlayacak olan bir tedavi şeklidir.

Her ne durumda olunursa olunsun Multikistik displastik böbrek hastalıklarının tedavi edilmesi, takip edilmesi, fark edildiğinde anında doktora başvurulması ve gerekli olan süreçlerin hepsinde sabırlı olunması gerekmektedir. Tedavi süreci uzun bir zaman olduğu için kesinlikle doktorun istekleri doğrultusunda hareket etmek gerekir. Gerekli olursa tedavi sürecinde psikolojik olarak destek alınması uygun olacaktır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız