Böbrek Nakillerinde Doku ve Kan Uyumu Şart mıdır,Nelere Dikkat Edilir?

Böbrek nakli için doku uymu şart olan bir detay değildir. Önemli olan organ nakli için gerekli olan şartların sağlık açısından doğru şekilde yerine getirilmesi

Böbrek Naklinde Doku Uyumu Gerekli mi?

Organ nakli özellikle ülkemizde çok ciddiyete alınmayan ve çok fazla bağış yapılmayan bir sorundur. Özellikle böbrek konusunda yapılan nakillerin çoğunluğu canlı verici olarak adlandırılan kişilerden yapılmaktadır. Kadavradan yapılacak olan nakiller ise oldukça azdır ve sayısının artması gerekmektedir.

Özellikle böbrek hastalıklarında oluşan artış organ bağışının ihtiyacının da önemini arttırmaktadır. İnsanların bu anlamda bilgilendirilmesi ve organ bağışı ile alakalı olarak önemli detayların altının çizilmesi gerekir. Böbrek için yapılacak olan nakillerde 0, B ve A grubu kan uyumu olması şarttır. 0 grubu genel olan vericidir, A ve B grubu ise genel olan alıcıdır. Nakil işlemlerinde Rh ise herhangi bir önemi bulunmamaktadır.

Böbrek nakli için doku uyumu aranmadan nakil yapılabilir ama tercih ele alındığında doku gruplarının içinde DR uyumu muhakkak gerekmektedir. Doku uyumunun var olmadığı nakil işlemlerinde yaşamsal açıdan çok anlamlı olan farklar oluşmasa da uyum sağlayanlar ilk tercih sebebi oluyor.

Böbrek naklinde doku uyumu açısından ilk olarak kan değerlerine bakılır. Bu değerler neticesinde dokunun nakil edilip edilmeyeceği anlaşılır.

Organ Naklinde Bilinmesi Gereken Detaylar

Organ nakli yapmadan önce önemlimi, şart mı, gereklimi, nasıl yapılır ve ne için yapılmalıdır tarzındaki soruların kişilerin kafasında cevaplanması gerekmektedir. Özellikle insan yaşamı için önemli bir yeri olan bağışlar hakkında bilinen yanlışların düzeltilmesi ile insanlar bu konuya daha açık ve olumlu düzeyde bakabilir. Organ nakli ile alakalı bilinen yanlışlar arasında;

Kan Grupları Farklıysa Nakil Yapılmaz

Hastanın ve vericinin kan grubu farklı olsa bile nakil yapılabilmektedir ama bu tarz nakiller büyük riskler taşır. Ayrıca oldukça büyük meblağlara yapılır. Başka bir çözüm aracı bulunmadığında ve kişinin başka bir çaresi kalmadığında tercih edilir.

Organ Nakli Yapılacaksa Doku Uyumu Olmalıdır

Organ naklinde tabii ki doku uyumu aranmaktadır ama olmadığında bu detay şart değildir. Kadavradan alınacak olan böbrek hastaya tamamen uyum sağlasa bile canlı bir kişiden alınacak olan böbrek tamamen uyumsuzsa karşılaştırma yapıldığında canlı kişiden alınan böbreğin daha iyi çalıştığı ortaya çıkmıştır.

Çocuklar İçin Büyüklerden Alınan Böbrek Nakil Edilmez.

Çocuklarda oluşan böbrek sorunlarında yapılacak olan nakillerde anne ve babalardan böbrek alınabilir. Bunun örnekleri dünyada uygulanmış olup olumlu sonuçlar alınmıştır.

Kadından Erkeğe ve Erkekten Kadına Nakil Yapılmaz. Böbrek nakillerinde kadın ve erkek ayrımı yapılmadan her iki cinsten de birbirine nakil yapılabilir. Tek şart nakil için uygun olan ortamın var olmasıdır.

Obezlerde Böbrek Nakilleri Başarı Olmayacaktır.

Şişmanlık ya da obezite böbrek nakli için herhangi bir sorun yaratmaz. Şişman olan kişi verici ya da alıcı olabilir. Doktorlar bunun için 1 haftalık hızlı kilo verdiren diyet uygulaması yaptırabilmektedir.

Tek Böbrek İle Kısa Sürede Yaşama Veda Edilir.

Böbrek ile alakalı hastalıklar yaşayan kişilerin çoğunluğu tek böbrek ile yaşamlarını sağlıklı şekilde devam ettirmektedir. 3 yaşını geçen her insan rahat bir şekilde böbreğinin bir tanesini verir ve bu şekilde yaşamına devam edebilir.

Şeker Hastaları Böbreklerini Bağışlayabilir.

Şeker hastası olan kişilerin böbrekleri fonksiyonlarını tam anlamı ile yerine getirmez. Filtreleme işlemlerini de tam yapamadığı için böbreklerinden herhangi bir tanesini bağışlaması mümkün değildir.

Yüksek Tansiyona Sahip Kişiler Böbrek Veremez.

Yüksek tansiyona sahip olan kişiler tedavi gerektirecek kadar hasta ise böbreklerini bağışlamaları mümkün değildir ama hastalığı doktorun nezdinde stabil durumda ise bağış yapabilir.

Kadavradan Alınan Böbrek Hemen Nakil Edilmelidir.

Beyin ölümü gerçekleşerek ölen kişilerden alınacak olan böbrekler uzun seneler boyunca canlı kişide bulunan böbreklere yakın fonksiyonlar ile yaşamaktadır.

İki Irk Arasında Böbrek Nakli Yapılamaz.

Böbreklerin rengi, mezhebi, ırkı, dili ve dini kesinlikle olmaz. Zencilerde olan böbrek ile bizlerde olan böbrek aynı olduğu için nakil yapılabilir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız