Böbrek Değerlerinin Yüksek Çıkması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Böbrek değerleri kimi zaman yükselebilir. Bunu tetikleyen durum ise kreatin değerleridir. Ayrıca kreatinin yükselmemesi için de yapılması gereken şeyler bulunur

Böbrek Değerleri Yüksek Çıkarsa Ne Olur?

Böbreklerde kreatin değerleri çok önemlidir. Çünkü bu değerler böbreklerin sağlıklı çalışıp çalışmadığını gösterir. Bu durumların belirlenmesi için de kreatinin testi yapılmaktadır. Özellikle böbreklerin yeterince çalışmadığı düşünülüyor ise, uzmanların ilk isteyeceği test bu testtir. Böbrek bozukluğu olan kişilerde en çok halsizlik, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu, idrarın miktarında ve renginde değişiklik olması gibi durumlar görülmektedir.

Vücutta ödemden kaynaklanan el ve ayaklarda oluşan şişlikler, gözaltlarındaki şişlikler de en sık olan belirtiler arasındadır. Bu belirtiler, böbrek değerlerinin bozulduğunu göstermektedir. Bu yüzden kreatinin testi yapılıp, değerler kontrol edilmelidir. Böbrek hastalıkları olduğunda hastalarda kreatinin testinin yanında BUN testi ile mikro albümin testi beraber yapılabilmektedir. Eğer böbreklerde fonksiyon bozukluğu bulunuyor ise, kreatinin değeri de yüksek çıkmaktadır.

Kreatin Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Kanda yapılan kreatinin testi böbrek fonksiyonlarını değerlendirirken kullanılmaktadır. Böbrek hastalıklarında kreatinin değeri git gide yükselir.

Bu testte normal kabul edilen değerler ise şunlardır:

  • kord 0,60-1,20 mg/dl, prematüre 0,3 -1,00 mg/dl,
  • 0-7 gün 0,30-1,00 mg/dl,
  • 7 gün ile 3 yaş 0,20-0,40 mg/dl,
  • 4 ay-5 yaş 0,30-0,70 mg/dl, 6-12 yaş 0,50-1,00 mg/dl,
  • 13-15 yaş 0,50-1,20 mg/dl’dir.
  • 15 yaşından sonra erkeklerde olan normal kreatinin değeri 0,50-1,40 gm/dl’dir, bayanlarda olan normal kreatinin değeri ise 0,50-1,30 mg/dl’dir.

Kreatin yetmezliğinde yapılması gerekenlerle ilgili olarak da sizlere bazı bilgiler sunuyor olacağız.

Kreatinin, kasların metabolizması sonucu idrarda da açığa çıkmaktadır. Böbrekler tarafından kanda temizlenip, idrar ile beraber atılan bir maddedir. Böbrek değerleri için yapılan bu kreatinin testinin yaptırılma sıklığı, sahip olunan risklere ya da mevcut hastalığa bağlıdır. Peki, bu test nasıl yapılmaktadır? Bu kreatinin testi için, hastadan belirli bir miktar kan alınır ve biyokimya laboratuvarında bu test üzerine çalışılır. Bazı zamanlar doktorlar böbrek fonksiyonlarının belirlenmesinde 24 saat süresince idrar toplanmasını gerektiren kreatinin klirens testi adı verilen testin yapılmasını da isteyebilmektedir. Bu durumlarda hasta laboratuvara kan ile beraber 24 saat boyunca toplanılan idrarı da teslim etmesi gerekmektedir. Bu kreatinin testinin yüksek çıkması demek böbreklerin iyi çalışmaması demektir. Fakat susuz kalındığında, çok fazla et tüketildiğinde ya da kullanılan bazı ilaçlar ile de kreatinin düzeyi geçici olarak yükselebilmektedir.

Kreatinin yüksekliğinin belirtileri şunlardır: nefes darlığı, vücudun susuz kalması, mental bulanıklık, yorgunluk, güçsüzlük. Bazı ilaçlar, çok fazla et tüketmek ve ağırlık antrenmanları aracılığı ile kas yapmak, kreatinin yüksekliğine sebebiyet verse de, bir soruna işaret etmemektedir. Ancak şu durumlar ciddiye alınmalıdır: hamilelik esnasındaki problemler (eklampsi veya preeklampsi), kan hastalıkları, vücudun susuz kalması, böbrek hasarı, böbrek enfeksiyonu, böbreklere kan akışının azalması, böbrek yetmezliği, idrar yolunun tıkanması.

Kreatinin değerinin yüksekliği sık sık yüksek tansiyon ve diyabete bağlı olarak böbreklerde gelişen hasar sonucu ortaya çıktığından dolayı doktorlar bunlarla ilgili ek testler de isteyebilmektedir.

Kreatinin yüksekliği tek başına pek bir bilgi vermemektedir. Doktorlar, diğer kan testi ve idrar testi sonuçlarına da elbette bakacaklardır. Bunların dışında röntgen ya da diğer görüntüleme testlerini de isteyebilir. Küçük bir ihtimal de olsa böbreklere biyopsi yapılması da gerekebilir. Fakat genel olarak, kreatinin değerinin yüksekliği böbreklerin yeterince iyi çalışmadığını göstermektedir. Bu durumda böbrekte bir hasar olup olmadığı doktor tarafından kontrol edilecektir. Tedavinin süreci, konulan teşhise göre şekillenecektir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 4,50en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız