Böbrek Kanserinin Oluşumu Öldürür mü, Kanserin Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri öldürür mü, böbrek kanseri ölümcül olan riskleri oluşturmaktadır. Bu risklerin önüne geçmek için kesinlikle erken tanı ve doğru tedavi gerekir.

Böbrek Kanseri Ölüme Sebep Olur mu?

Böbrek kanserinde I,II,III,IV Evreleri

Böbrekler insan vücudunun sağlığının korunmasını sağlayan ve insanların sağlıklarının en doğru şekilde işlemesini devam ettiren organlardır. Böbrekler yediklerimizin, içtiklerimizin ve kan da bulunan zararlı maddelerin filtreleme işlemi yapar ve idrar yolu ile dışarıya atılmasını sağlar. Böbreklerin sağlıklı bir şekilde çalışması için insanların günlük olarak bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Bol sıvı tüketimi yapmayan kişilerde böbrekler fonksiyonlarını tam anlamı ile yapamaz. Bundan dolayı da sıvı tüketimin sık şekilde yapılması, günlük olarak 2,5 litre üzeri su içilmesi gerekir.

Özellikle susuz kalan böbreklerde taş ve kum oluşumları fazlasıyla oluşmaktadır. Böbrek kanseri genelde 50 yaşın üstünde olan kişilerde sık şekilde oluşur. Bu kişilerin sıvı alımlarını doğru şekilde yapmaması ve zararlı şeyleri tüketmesi böbrek kanseri oluşumuna sebep olur. Özellikle sigara, aşırı alkol, gazlı içecekler ve asitli olan içeceklerin tüketilmesi böbrek kanseri oluşuma sebep olmak için zemin hazırlar. Yaşam açısından tehlikeli olan böbrek kanseri çeşitleri içinde en sık böbrek hücreli kanser görülür.

Böbrek kanseri yaşamsal anlamda ciddi düzeyde riskler oluşturur.  Bu hastalık süresi boyunca doktor odaklı gitmek ve doktorun tüm söylediklerine harfiyen uymak gerekir. Ayrıca hastalık boyunca doktorun istekleri her daim göz önüne alınmalı gerekirse not alınarak hastalık süresi atlatılması gerekir.

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Böbreklere oluşan kanser çoğunlukla 50 yaşın üzerinde ortaya çıkar ve kendini belli eder. Erkeklerde böbrek kanserinin görülmesi kadınlara göre daha fazladır. Böbrek kanserinde oluşan belirtiler arasında en belirgin olanı idrarın kırmızı ve pembemsi olan rengidir. Böbrek kanserinde oluşan ağrı ise kaburga altında ortaya çıkar ve hiçbir şekilde geçmez. Ağrının boyutu şiddetli şekilde karşımıza çıkar.

Böbreklerde oluşan kanserin yaşama sorunu yaratmaması için diğer belirtilerine de dikkat etmek gerekir. Oluşan belirtilerden sonra mutlaka doktora başvurmak ve gerekli olan tedaviye başlamak gerekir.  Ayrıca böbrek kanserine yakalanmamak adına senelik olarak böbreklerin kontrol edilmesi de erken tanı açısından önemlidir. Böbrek kanserinin diğer belirtileri arasında; yüksek ateş, halsizlik, yorgunluk ve aşırı kilo kaybı yer alır. Böbrek kanserinin ortaya çıkmasında etkili olan önemli risk faktörleri arasında;

  • Yaş ilk sırada yer alır. Hem böbrek kanserinin hem de diğer kanserlerin oluşmasında ileri yaş önemli bir faktördür.
  • Sigara kullanımı yapan kişiler yapmayan kişilere göre daha çabuk kansere yakalanabilir. Riskleri de oldukça yüksektir. Kişilerin sigaradan ve alkolden uzak durması durumunda var olan risk azalır.
  • Obezite ve aşırı düzeyde kilo alımı böbrek kanseri riskinin artmasına sebep olur. Kilosu normal düzeyde olan kişilerin böbrek kanserine yakalanma riski daha azdır.
  • Böbrek yetmezliği var olan hastalarda ve uzun dönem diyaliz gören hastalarda böbrek kanseri yakalanma riski daha yüksektir.
  • Yüksek tansiyon yani hipertansiyon hastası olan kişilerin böbrek kanseri riskinin artmasına sebep olur.

Böbrek Kanserinde Ölüm riski

Böbrek kanseri öldürür mü, kanser türünün doğal olan seyri açısından ölümcül olan riskler taşır. Tedavi edilmez ve kendi haline bırakılırsa ölüme sebep olması kaçınılmaz bir durum haline gelir. Günümüzde belli bir seviyeye gelmemiş olan kanser türlerinde cerrahi şekilde yapılacak olan tedavi hastalıkların seyirlerini değiştirmekte ve yaşama şansı oluşmaktadır. Kansere yakalanmış olan hastalarda 4 evre de olduğu belirlenenlerde ise cerrahi tedaviye yardımcı olan ilaç tedavileri olumsuz giden kanser süresi açısından duraklama sağlamakta ya da yavaşlatma sağlamaktadır.

Her sene dünya çapında 100.000’den daha çok insan böbreklerinde meydana gelen kanserden kaynaklı olarak yaşamını yitirmektedir. 1960 senelerde böbrek kanserine yakalanan kişilerin 5 senelik yaşama oranları % 34 civarında iken, geçen yüzyıl sonlarında bu iki katına çıkmıştır. Başka hastalıklarda bulunan ölüm oranları ile böbrek kanseri sonucu ortaya çıkan ölüm oranları karşılaştırıldığında 3 katı daha fazla olduğunu da yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Böbrek kanseri öldürür mü, tanı bakımından gelişme gösteren ve tedavi açısından gelişme gösteren teknoloji sayesinde kanserli dokular küçük boyutlarda iken belirti bile vermeden belirlenebilirse etkili bir şekilde tedavi edilebilmesi mümkündür.

Dünyada hemen hemen her sene 13.000 daha fazla kişi böbrek hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Ayrıca erken tanı ve organ bağışları sayesinde de her sene 200.000 daha fazla kişi böbrek kanserini yenerek yaşama dönmektedir. Bu sayı ilerlemeden koyulacak olan erken tanı sayesinde yükselerek devam edebilir.

Böbrek kanserinde gelişen teknoloji sayesinde kullanılan gelişmiş tedavi seçenekleri de başarıların oranını yükseltmektedir. Erken dönemde tanısı koyulmuş olan böbrek kanserlerinde en önemli ve en faydalı olan tedavi seçeneği cerrahi uygulamalardır.

 


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız