Kronik Böbrek Yetmezliği İle Alakalı Oluşan Belirtiler Nelerdir?

Kronik böbrek yetmezliği belirtileri içinde en belirgin olan belirti idrar sorunlarıdır. İdrar sarımsı ve kırmızı renkler görüldüğün mutlaka doktora gidilmelidir

Kronik Böbrek Yetmezliği Belirtileri Yorgunluk ve Uykusuzluk

Yorgunluk böbrek yetmezliği hastalığındaki en belirgin belirtidir. Enerjinizde azalma varsa ve dikkat ile alakalı sorunlar yaşıyorsanız umursamalısınız. Yorgunluk sonucunda odaklanma ile alakalı olan sorunlarda yaşanmaya başlanır. Böbreklerin fonksiyonlarında bulunan azalması sonucunda kirlilik oranı ve zararlı olan maddelerde çoğalmalar yaşanır. Bu maddelerin çoğalması ile dikkat toplama zorlanmalar, yorgunluk ve zayıflamada ortaya çıkmaya başlar.

Yorgunluk sonucunda günlük yaşamda birçok sıkıntı yaşanmaya başlanır. Gün içi işler aksamaya başladığında birçok sorunun yaşanması kaçınılmaz hale gelebilir. Bunun için sürekli olan yaşanacak olan yorgunluk durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekir. Böbrek yetmezliğinin sıkıntıları arasında uykusuzluk da yer almaktadır. Böbreklerin gerekli düzeyde filtreleme yapmaması idrar ile atılması gereken maddelerinde atılmamasına yol açar. Bu şekilde kanda yer alan toksinlerde artmaya başlayacaktır.

Böbrek yetmezliği hastalığı sonucunda uyku apnesi ismi verilen sorunda ortaya çıkar. Kanda bulunan toksinlerin artması sonucunda idrar yolu ile zararlı maddelerin atılması da zorlaşır. Bundan dolayı böbreklerin fonksiyonlarını tam anlamı ile yapması gerekir. Böbrekler konusunda erken teşhis oldukça önemlidir.

İdrar Sorunları Nelerdir?

Kronik böbrek yetmezliği hastalığı konusunda sık şekilde karşılaşılan sorun idrar çıkma rahatsızlığıdır. Günlük yaşamdakinden daha sık şekilde idrara çıkma, geceleri sürekli olarak idrara çıkma ihtiyacı hissedildiği an böbrek ile alakalı olan hastalıklardan şüphelenmek gerekir. Böbreklerin süzgeçlerinin zarar görmesi idrara çıkma ile alakalı olan hislerin çoğalmasına sağlar.

Bazen de idrar yollarında enfeksiyon riskinin çoğalmasına da sebebiyet vermektedir. İdrarda görülen sarı renk ve kırmızı renk sağlıklı böbreklerde sorunların başladığına işaret eder. Sağlıklı çalışan her böbrek idrarın oluşumunu sağlayarak zararlı olan maddelerin kolay şekilde dışarıya atılmasını sağlamaktadır ama böbreklerin filtrelerinde oluşan hasarlar sonucunda kan hücreleri zaman içinde idrar ile sızıntı yapar. Böbrek yetmezliği dışında idrarda kan görmek tümörlere, urlara, enfeksiyona ve böbrek taşlarına da işaret eder. İdrarda bulunan köpük sifonun bir kere çekilmesi ile ortadan kalkmıyorsa idrarda yüksek miktarda protein olduğunu göstermektedir. Böbrek yetmezliği belirtisi içinde bulunan bu belirti albümin hastalığının sebebi de olabilir.

Böbrek enfeksiyonu, böbrek taşı ve tümörler ciddi anlamda yaşamsal sorunlar ortaya çıkartabilir.

Vücutta Oluşan Belirtiler Nelerdir?

Ciltte bulunan kuruluk ve başlayan kaşıntı sağlıklı böbreklerde yaşanmaya başlayan sorunları işaret ediyor olabilir. Bu insan vücudunda bulunan sıvıyı ve atıkları uzaklaştırmaktadır. Sıvı atımının olduğundan daha çok olmasından dolayı kemiklerde güçsüzlük başlayabilir. Mineral eksikliği ve kemiklerde oluşan güçsüzlük hastalıkların belirticisidir. Böbrek yetmezliği ile alakalı yaşanan hastalıkta kaslarda kramplar gözlemlenir.

Vücutta yaşanan elektrot ve sıvı dengesi bozukluğu böbreklerde bulunan bozukluklara işaret eder. Kontrol edilmeyen fosfor ve kalsiyum dengesizlikleri kas kramplarına sebep olur. İştah konusunda yaşanan azalmalar genel bir belirti olmasa da düşük böbrek fonksiyonlarına işaret ediyor olabilir.

Zehirli olan maddeler ve böbreklerde bulunan zararlı maddeler iştahın azalmasına sebebiyet verir. Ayak bileklerinde ve ayakların tamamında oluşan şişlikler böbreklerde oluşan soydum tutulmasına sebebiyet vermektedir. Tedavi edilmeyen bu sıkıntı zaman içinde böbrek yetmezliklerine sebep olur. Sodyum eksikliği bacak damarı hastalıklarına, karaciğer sorunlarına ve kalp hastalıklarına da yol açabilir. Böbrek ile alakalı yaşanan her sorunda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Önemli olan doktor ile beraber tedavi sürecini en doğru şekilde yürütmektir. Gözlerin etrafında var olan şişlikler protein kaçaklarına sebebiyet verir. Böbreklerde bulunan hasar sonucunda protein kısa süre içinde idrara sızma yapar. Bunun sonucunda da gözlerin etrafında bitmeyen şişlikler oluşur.

Oluşan şişlikler kısa süre içinde geçmiyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve gerekli olan tetkiklerin yaptırılması gerekir.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...
Konu ile ilgili yorumlarınız