Böbrek Taşı ağrısına Neler İyi Gelir? Doğru Tedavi İçin Öneriler

Böbrekler boşaltım sisteminin en önemli organlarıdır. Böbreklerin maruz kaldığı birçok hastalık vardır. Maalesef bu hastalıkların başlıca sebebi insanların soru

Böbrek Ağrısın Nedenleri

Sorumsuz davranışlar

  1. aşırı alkol kullanımı başta olmak üzere,
  2. az su tüketimi,
  3. fazla tuzlu yemek,
  4. fazla yağlı yemek,
  5. iç çamaşırını sık değiştirmemek,
  6. fazla antibiyotik ilaç kullanımı

bu en çok çocukları etkiliyor ve bunlara benzer daha bir sürü sorumsuz davranışlar bütünü böbrek ağrısına neden olmaktadır.

Böbreklerin en önemli görevi yararlı maddeleri vücuda sevk edip, zararlı maddeleri idrar yolu ile dışarı atmasıdır. Böbreklerde atılamayan zararlı maddeler taş, kum oluşumu olarak size geri döner. Şiddetli böbrek ağrılarının başlıca nedenlerinden bir tanesi de üşütmektir.

Nedense kadınlar buna erkeklerden daha fazla maruz kalırlar. Bu durumda ilk olarak yapılması gereken böbrekleri sıcak tutacak, sıcak su torbalarıdır. Böbrek ağrılarına neden olan bazı durumlar tıbbi müdahale gerektirir.

Örneğin böbrekte kan pıhtılaşması, böbrek tümörü, idrar yolu enfeksiyonu, her iki böbreğin doğuştan yapışık olması, taş ve kum, büyümüş prostat ve idrar akışını engelleyen sistit gibi hastalıklar.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek ağrısına ne iyi gelir? Böbrek ağrısının üroloji dışında evde bitkisel yöntemler ile tedavileri de vardır. Ama önce şunu belirtmek gerekiyor, böbrek tedavisinde ilk unsur günlük vücudun ihtiyacı olan 3 litre suyu vakitlere bölerek içmek. Belirli aralıklarla doktor kontrolü yaptırmak böbrekler için çok önemli.

Evde kendi yöntemleriniz denemeden önce doktora başvurmak ve ağrının nedenini öğrenmek zorundasınız. Çünkü siz kendinizi tedavi ettiğinizi düşünürken aslında hiç bir şey yapmıyor olabilir veya kendinize zarar veriyor olabilirsiniz. Böbrek ağrısına en iyi gelen gıdaların başında limon suyu gelir.

Limon suyundaki kalsiyum böbreklerde taş varsa kırılmasını sağlar. Sonrasında içilen bol su ile idrar yoluyla atılmasını sağlar. Isırgan otunun yaprakları ise tam bir mucizedir. Isırgan otunun yapraklarının sindirim sistemine yardımcı olma özelliği vardır.

Neler İyi Gelir?

Buğday ekmeği

Böbrek ağrısına iyi gelen diğer gıdaları saymadan önce belirtmek gerekirse, böbrek sancısı çeken kişilerin düzenli beslenmesi gerekiyor. Buğday ekmeği böbreklerde oksalat oluşumunu önler ve lif, protein ve magnezyum açısından zengin olduğundan dolayı böbreklerin sağlığının korunmasını sağlar.

Tam buğday ekmeği düzenli ve her gün tüketilirse böbrek hastalığının giderilmesine yardımcı olur. Manavlardan bu mevsimde hiç eksik olmayan taze fasulye de böbrek tedavisinde kullanılan en önemli gıdalar arasındadır. Fasulyeyi kaynatın ve suyunu tüketin. Bu taşların kırılmasını ve kumların dökülmesini sağlayacaktır. Fesleğen ise balla karıştırılıp yendiği zaman böbrek ağrılarına birebirdir.

Kereviz ve Nar Böbreklere İyi Geliyor

Böbrek ağrısına kereviz

Kereviz antiseptik özelliğinden dolayı, nar ise enfeksiyonları öldürmesi dolayısı ile böbreklere iyi geliyor. Nar suyu başta böbrek ağrıları olmak üzere vücuttaki birçok hastalığa iyi geliyor. Nar suyunun grip ve nezle mikroplarını öldürücü özelliği de var.  Ayrıca yazın en lezzetli meyvesi karpuz böbrek tedavi etme konusunda bir ustadır. Potasyum içeriği son derece bol olan karpuz böbreklerde oluşan taş, kum, enfeksiyon gibi unsurları yok etmekte birebirdir.

Genel böbrek sağlığını korumak ve taş, kum oluşumunu engellemek, enfeksiyon oluşumunun önüne geçmek için günde bir bardak domates suyu için. Ayrıca domates suyunun zayıflatıcı etkisi de mevcut. Zeytinyağı ise özel bir şifa kaynağıdır. Her türlü şifayı doğa içerisine yerleştiren yaradan zeytinyağına vücudun güzellik sırlarını ve böbrek tedavisini saklamıştır. Zeytinyağı ile beslenen kişilerin yüzlerinden de bunu görmek mümkün.

Böbrek Ağrılarını Önlemenin Yolları

Böbrek ağrılarına maruz kalmadan önce onları önlemenin birçok yolu var. Buna günde sekiz veya on bardak su içerek başlayabilirsiniz. Eğer su içmeyi unutuyorsanız, yanınıza veya bulunduğunuz ortamda herhangi bir yere bir sürahi su koyun. Suyunuzu cam şişede veya sürahide muhafaza edin, plastik şişeler bakteri üretimini hızlandırıyor. İdrar yapmanız gerektiğinde, kendiniz sıkmayın. Bu hem kasık ağrısı çekmenize neden olur hem de daha ileride böbreklerin sancılanmasına. Beslenme şekliniz bol lifli gıdalar ile olsun. Örneğin diyet lifi içeren gıdalar tüketebilirsiniz. Su içerken arada bir meyve suyu da tüketin. Yüksek sodyumlu yiyecek ve içeceklerden uzak durun, tuz tüketimini azaltın. İdrar yollarında taş oluşumuna neden olan çay, ıspanak, pancar, çikolata ve fındık gibi yiyeceklerden uzak durmaya bakın.

Böbrek Tedavisinde Diyaliz

Böbrek tedavisinde diyaliz son noktadır. Ayrıca böbrek ağrılarının nedeni genetik olabilir. Daha önceden akrabalarınızda, anne veya babanızda böbrek hastalıkları yaşadılarsa sizin hastalığınızın nedeni bu olabilir. Böbrek rahatsızlıklarına yakalanmamak için yukarıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Fakat yakalandıysanız son çare diyalizdir. Diyaliz doğal bir şekilde atamadığınız idrarı çıkarmaya yarayan teknolojik bir cihazdır.1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 4,00en yüksek 5)
Loading...

Konu ile ilgili yorumlarınız